Celtic Glasgow Rangers Derbisi

Celtic Glasgow Rangers derbisi, Celtic derbisi, Glasgow Rangers derbisi

İskoçya’nın en büyük iki takımı olan Celtic ve Rangers’in derbisi birçok kişiye göre dünyanın en büyük derbisi. Bunun sebebi aslında saha içindeki mücadeleden ziyade saha dışındaki durum. Öncelikle derbinin önemini anlamak için iki tarafı inceleyelim. Celtic 1887 yılında kurulan bir kulüptür ve Celtic günümüzde de İrlanda geçmişini inkar etmeyen bir camia. Bu sebeple de renkleri yeşil beyaz ve Celtic bir Katolik takımı. Rangers’a geçecek olursak da 1872 yılında kurulmuş bir kulüptür. Rangers Celtic’in tersine Protestan inancına sahiptir.Celtic Glasgow Rangers derbisi, Celtic derbisi, Glasgow Rangers derbisi

İşte bu tür ayrışmalar da Celtic-Rangers ya da onların koymuş olduğu adla Old Firm Derby yani Eski Sert Derbi’yi ortaya çıkarıyor. İskoçyalılar ve İrlandılılar, Katolikler ve Protestanların derbisi. Yani bu derbide hem dini hem de siyasi bir ayrışma söz konusu. Bu da derbinin ateşini yükselten bir durum. İskoçya Ligi 1890 yılından beri var yani 130 yılı aşkın bir geçmişi var. Celtic ligde 51 kez mutlu sona ulaşırken Rangers da 55 kez mutlu sona ulaşmış. Yani 130 senedir devam eden ligin 106 senesinde bu ikili şampiyon olmuş bu da iki takımın ülkelerinin en güçlü takımı olduklarını gösteren bir durum.

Derbide saha dışı olaylar daha çok 20.yüzyılda gerçekleşirken 21.yüzyılda iki takım arasındaki o ateşli ortam bir nebze de olsa azaldı. Bunda tabii ki birçok durum söz konusu. Öncelikle iki takım da artık deplasmana daha az rakip taraftar alıyor. Bir diğer olay da Rangers’in 2011 yılında maddi olarak zorluk çekmesi sonucunda 3.lige düşmesi. Bu sebeple 2011-2016 arasında en üst lige çıkamayan Rangers bu sebeple de Celtic’le maça çıkamadı ve rekabet 5 sene duraksadı. Fakat Rangers lige döndükten sonra doğru bir yapılanmaya gitti ve şu anda ülkenin yine en güçlü takımlarından biri konumuna ulaştı. 2020-2021 sezonunda da ligde mutlu sona ulaşmayı başardı. Bu derbi sonsuza kadar devam edecek ve her zaman dinler savaşı olarak anılacak oldukça büyük bir derbi.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*