Çayın Az Bilinen Zararları

çayın zararları nelerdir, siyah çayın zararları, siyah çayın vücuda verdiği zararlar

Çay günlük hayatta en fazla tüketilen içecekler arasında bilhassa da ülkemizde en üst sıralarda yer alıyor. Siyah çay Türkiye de üretildiği için batı, doğu, Karadeniz de tüm bölgelerde severek içilen içecekler arasında yer alıyor. Her ne kadar bitki çaylarının farklı yararları olsa da lezzet açısından siyah çayın yerini hiçbir şey tutamıyor. Fakat bu kadar çok tüketilen çay hakkında hemen herkesin bilmediği ya da yanlış bildiği şeyler olabilir. Kolay gibi görülen çay demlemenin püf noktalarından aşağıda bahsedelim;çayın zararları nelerdir, siyah çayın zararları, siyah çayın vücuda verdiği zararlar

Çayınızı demlerken ilk dikkat etmeniz gereken şey kireçsiz su kullanılmasıdır. Bunun için de musluk suyu yerine damacana suyu kullanmayı tercih ediniz. Kireçli su gerek çayın görüntüsünü matlaştıracaktır gerekse de sağlığa zararlılardır. Çayın tadını da etkileyeceğinden dolayı çay demlenen suyun kireçli su olup olmadığını çok rahat bir şekilde anlarsınız.

  • Çayınızın tadını belirleyen diğer bir unsur da kullanılan demliklerdir. Çay demlemek için ideal olan demlik porselen kullanımdır. Çelik ve ya alüminyum gibi demlikler porselen demliğin verdiği tadı vermezler.
  • Çayı çaydanlığa koymadan önce biraz ılık sudan geçirirseniz; gerek çay temizlenmiş olur gerekse de tadını daha iyi vermektedirler.
  • Çay için kaynayan suyun önce bir kaç dakika dinlenmesi gerekiyor. Su kaynar kaynamaz çayın üzerine döker iseniz çay yanar.

İyi ve kaliteli bir çay demlemenin formülü yukarıda anlatıldığımız gibi gerçekleşir. Bir de çayın acımaması için ne yapılması gerekiyor gelin açıklayalım. Bu da kısaca şöyle açıklayalım; demlemiş olduğunuz çayı ocağın üzerinde kesinlikle tutmayınız. Çünkü bu çayın acımasına sebebiyet verebiliyor. Çay demlendikten sonra hemen ocaktan alınması gerekir. Genel de çayın demlenme süresi ise yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika gibi bir zaman dilimidir. Özellikle çayın acı olması insan sağlığı için de iyi olmaz. Çay kesinlikle kaynamamış su ile demlenmemesi gerekiyor. Çok fazla kaynayan su çaya döküldüğü zaman çayın içerisindeki bazı maddeler bakteri oluşmasına olanak tanır. Çayın tadını acı yapan da bu bakteriler ürer. Yanlış yapılan bir diğer hata da demliğe su koyduktan sonra üst demliğe de çayı hemen koyulması tekniğidir.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*