Bloglara Özel Reklam Dışı Kazanç Yolları

blog sitesinden para kazanma, blog üzerinden para kazanma, blog yazarak para kazanma

Bunları gözden kaçırmak kolay olsa da reklam dışında kullanabileceğimiz çeşitli gelir kaynakları var. Blogcular toplayın, her birimiz Jeff Bezos (!)

Şaka bir yana, çok kaliteli olanlar da dahil olmak üzere bu tür sitelerin özellikle ülkemizde çok karlı olmadığını itiraf etmeliyim. YouTube ve sosyal medyadan bahsettiğimizde insanların blog sitelerinde geçirdikleri zaman her geçen gün azalıyor. Bu nedenle bu yazıya göz atmak isteyen okuyucularımızın zaten durumun farkında olduklarını düşünüyorum. Elbette bu, yazılı içeriğimizi “gönüllü” olarak üretmemiz gerektiği ve artık ticari olmayan siteler olmamamız gerektiği anlamına gelmiyor. Ancak görüntüleme başına kazanabileceğimiz ve AdSense gibi reklam araçlarının midemizi doldurmadığı da bir gerçek. Bu nedenle gelir elde etmenin farklı yollarına bakmak gerektiğini söyleyebilirim.blog sitesinden para kazanma, blog üzerinden para kazanma, blog yazarak para kazanma

Küçük dükkanların açılması

Büyük e-ticaret işlemlerinden bahsetmiyorum ama subdomain ile küçük mağazalar açmak mantıksız değil. Ayrıca sitenizin içerik türüne göre mağazalarınızı açarak ve ürünlerinize istediğiniz sayfalardan link vererek sunucu maliyetlerinizden daha fazla kazanabilirsiniz. Bugün, WooCommerce gibi birçok basit yolla mağaza sayfalarınızı kolayca oluşturabilirsiniz. Neden bundan faydalanmıyoruz?

Örneğin, bir kadın yaşam tarzı web siteniz olduğunu varsayalım, ilaçları veya reçeteli e-kitapları o sitede küçük bir mağazada içinde gizli tarifi olan e-kitap satmak düşündüğünüzden daha karlı olabilir.

Bağış kapısı her zaman açık

Ayrıca ülkemizde performansı şüpheli ancak bağışlarla ayakta kalan ve yayınlanmaya devam edebilecek siteler olduğunu da biliyoruz. Onlar kadar gelir elde edemiyor olabilirsiniz, ancak özellikle niş bir içerik türünde okuyucuların aradıklarını bulabilecekleri bir kanal oluşturmayı başardıysanız, bağışlar önemli bir kazanç olabilir. Bu aşamada okuyucu sayımızı artırmanın ve ciddi anlamda kaliteli içerik oluşturmanın faydalarından da bahsedebiliriz.

Bağlı Ürün Pazarlama

Yukarıda bahsettiğim özel kategorinin en popüler web sitelerinden biri olması gelir fırsatları yaratması da satış ortaklığı konusunda bizi destekliyor. Okuyucularınız niş bir hedef kitle haline geldikçe, bu çok kazançlı bir iş modeli haline gelebilir: ilgilendiğiniz markalarla ilgilenmek, ürünlerini sitenizde satmak ve reklamsız görüntülemek. Bu seçeneği en sonda bırakmamın nedeni, pazarlama rotası olduğu için reklamcılıktan çok uzak olduğunu söyleyemememdi.

Bonus: içerik türünüzü şekillendirin

Şu sıralar blog siteleri daha az ilgi gördüğü için bloglarımıza güzel ses verelim ve YouTube için içerik üretelim, kategorimize uygun podcast kayıtlarını alıp Anchor’a yükleyelim. Çalışmalarımıza devam edelim, bu içerikten para kazanalım. YouTube’un gelir paylaşım politikasını zaten biliyorsunuz, ancak Anchor ayrıca kullanıcılarına dinledikleri podcast kayıtları için gelirinden ödeme yapıyor.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*