Benlerin Tehlike İşaretleri

Benlerin Tehlike İşaretleri

Hemen hemen herkeste ben ya da nevüs adı verilen deri kabarcıkları ya da parçacıkları görünmektedir. Bunun nedeni genellikle genetik tabanlıdır. Ancak bu benlerin hepsi erken yaşta çıkmaz. Bazı benlerin 20-30 yaşlarında çıktığı bilinmektedir. Aslında 40 yaşına kadar çıkan benler normal kabul edilmektedir. Ancak bu yaştan sonra çıkan bazı kahverengi lekeler de yaşlılık lekeleri olarak değerlendirilmektedir.

Tehlikeli ben , ben , ben tedavisi , ben ameliyatı

Benlerin tehlike işaretleri oldukça fazladır. Genellikle ağrıyan benlerde bir tehlikenin olduğu düşünülmektedir. Bunun yanında hiçbir neden yokken kanayan benlerde de kesinlikle tehlike olduğu söylenebilir. Benlerin kaşınması da oldukça farklı bir belirtidir. Kaşınan benler eğer sonradan ortaya çıkan benlerse kesinlikle ciddiye alınmasında fayda olacaktır.

Benlerin tehlike işaretleri arasında sayılarının giderek artması da gösterilebilir. Aynı zamanda rengi koyulaşan benler de tehlike arz etmektedir. Pek çok kişi estetik kaygılarla benlerini tedavi ettirmektedir ve genellikle bunun için lazer tedavisi söz konusu olmaktadır. Ancak eğer benlerin tehlike işaretlerinden herhangi birisi bile görüldüyse söz konusu benin kesinlikle lazer tedavisinden önce doktor kontrolünden geçmesi gerekecektir.

Öncelikle beninizin iyi incelenmesi ve iyi takip edilmesi gerekecektir. Gerçekten eskiden beri var olan benleriniz varsa ve sadece estetik kaygılarla beninizi almak istiyorsanız yine de doktor kontrolünden geçmelisiniz. Ancak beniniz olağan dışı ise, çapı 6 mm’den büyükse ve homojen renk özelliği gösteriyorsa şekil bozukluğu varsa yüksekliği bir kısımda yüksek bir kısımda alçaksa bir uzmana göstermekte fayda vardır.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*