Bağırsak Gazı Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

bağırsak gazı nedir, bağırsak gazı sebepleri

Bağırsak gazı, onikiparmak bağırsağı da dahil olmak üzere tüm bağırsakta oluşan gaza denilir.

Bağırsak Gazının Sebepleri Nelerdir?

Bağırsak gazının oluşması çok çeşitli sebeplere bağlı olarak olabilir. Örneğin midede oluşan bir gazın bağırsaklara geçmesiyle burada gaz sıkışması olabileceği gibi, bağırsakta yaşayan çeşitli bakterilerin fermantasyonlarını arttırmaları sonucunda da bağırsaklarda gaz oluşabilir. Yine bağırsağın kendi içerisindeki başka hastalıkların bir sonucu olarak ta bağırsakta gaz oluşumu görülebilir. Spastik kolit durumunda, sindirim için gerekli olan enzimlerin az salgılanması durumunda, pankreas salgısının az olduğu durumlarda ve safra kesesi ile alakalı sorunlarda da bağırsakta gaz oluşumu görülebilir.bağırsak gazı nedir, bağırsak gazı sebepleri

Bağırsak Gazı Nasıl Tedavi Edilir?

Bağırsak gazı çok farklı sebeplerle ortaya çıkabileceğinden, öncelikle bağırsak gazına neden olan faktör araştırılır ve bu şekilde tedavi edilir. Bağırsakta gaz ne sıklıkla ve hangi durumlarda ortaya çıkıyor öncelikle bu araştırılır ve hekim tarafından bu durumların tedavisine yönelik bir yol izlenir.

Stres nedeniyle de sindirim sisteminde değişiklikler olabilir ve bu yüzden de mide ve bağırsakta gaz oluşumu görülebilir.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*