Araba İç Bakımı ve Hijyen Sağlama

araba iç bakımı yapma, arabada dezenfekte işlemi, arana nasıl temizlenir

Gün içinde aktif olarak kullandığımız arabalarımız öyle bir hal aldı ki eksikliği adeta uyuşturucu yoksunluğu etkisi yapar oldu. Haliyle bu dostlarımıza iyi bakmalıyız ki yokluklarını görmeyelim. Sürekli aktif olarak kullanılan araçların zamanla bazı açılardan bakıma ihityacı olur. Bakım deyince birçok kişinin aklına yağ, filtre değişimi vb. gibi bakımlar gelmektedir. Ancak bunlar önemli bakımlar olmasına rağmen yapılması gereken başka bakımlar da vardır.araba iç bakımı yapma, arabada dezenfekte işlemi, arana nasıl temizlenir

Arabanın içinin düzenli aralıklarda temizlenmesi yapılması gereken diğer bakımların başında gelmektedir. Her ne kadar pek zararlı gibi durmasa da aracın içinde zor zamanla iç ortamdaki parçaların yıpranmasına neden olmaktadır. Bu nedenden dolayı mutlaka belirli aralıklarla aracın iç temizliği yapılmalıdır. Paspasların altının temizlenmesi, torpido kısmının temizlenmesi ve bakım ürünleri ile bakımının yapılması, koltuklarının tozunun makine ile çekilmesi gerekmektedir. Gerekli durumlarda koltuklar nemli bezlerle silinebilir veya kumaş temizleme sıvıları ile de temizlenebilir.

Eğer aracınız kişisel kullanımdan ziyade ticari amaçlı kullanılıyorsa sizin işiniz biraz daha zordur. Genel temizliğin yanı sıra araç içi hijyen de sağlamanız gerekmektedir. Araç içi hijyeni anlık olarak sağlamak için dezenfektan özelliği olan oda spreylerini kullanabilirsiniz. Arada bir aracınızı buhar yıkaması yaparak da zararlı mikro ile bakterilerden arındırabilirsiniz. Çok yoğun kullanmamak şartıyla bazen aracınızın içine dezenfektan da sıkabilirsiniz.

Koltuk kılıflarınıza ve kol dayama kısmındaki kumaş yüzeylere yapışan tozların oluşturduğu kirleri bu iş için tasarlanmış olan özel makineler ile yıkayabilirsiniz. Genellikle oto yıkamcılar ve halı yıkama firmaları bu hizmeti vermektedir. Bulunduğunuz bölgeye göre 200-400 lira arası bir ödeme yaparak detaylı araç yıkaması yaptırdığınızda koltuk kılıfı ve kol dayama kısmı temizliği de yapılmaktadır.

Havalandırma ızgaraları en fazla toz tutan yerlerin başın gelmektedir. Aracınızın bu alanlarını mutlaka bezle veya bu alanlara ulaşabileceğiniz diğer temizlik ekipmanları ile düzenli olarak temizleyin. Klimanızı açtığınızda buralarda toz birikmiş olursa aracın içine toz tanecikleri yayılır ve rahatsızlık verebilir. Bu sebeple buraların temizliğine ayrıca özen göstermenizi tavsiye ederiz.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*