Akciğer Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

akciğer kanseri, akciğer kanseri teşhisi, akciğer kanseri tedavisi

Ana faktörlerden biri sigara olan akciğer kanseri, kanserden ölümlerde ilk sırada yer almaktadır. Ancak erken tespit edilirse hastalığı tedavi etme şansı artar.

Akciğer kanseri, yapısal olarak normal akciğer dokusundaki hücrelerin gereksiz yere ve gereksiz şekilde çoğalması ve akciğerde bir kitle (tümör) oluşturmasıyla başlar. Burada oluşan kütle esas olarak çevrede büyür ve daha sonraki aşamalarda kan dolaşımı yoluyla çevre dokulara veya uzak organlara (karaciğer, kemik, beyin vb.) Yayılarak hasara neden olur.akciğer kanseri, akciğer kanseri teşhisi, akciğer kanseri tedavisi

Akciğer kanseri çok yaygın bir kanserdir. Tüm kanserlerin yüzde 12-16’sını ve kansere bağlı ölümlerin yüzde 17-28’ini oluşturmaktadır. Ayrıca hem kadınlarda hem de erkeklerde kanser ölümlerinde ilk sırada yer almaktadır.

Semptomlar

Artan öksürük

Akciğer kanserinin en erken belirtilerinden biri olan öksürük, başka nedenlerden kaynaklandığı için genellikle hafife alınmaktadır. Bununla birlikte, iki haftadan fazla süren inatçı bir öksürük yavaş yavaş kötüleşir ve akciğer kanserinin önemli bir göstergesi olarak tanımlanamaz. Ayrıca balgamdaki kan veya koyu kahverengi balgam da akciğer kanserinin önemli semptomları olarak bilinir.

Göğüs ağrısı

Ayrıca birçok nedenden kaynaklanabilen göğüs ağrısı, aslında akciğer kanserinin ana semptomlarından biridir. Derin nefes alma, öksürme veya gülme ile göğüs ağrınız kötüleşirse, hemen bir doktora görünmelisiniz.

 Nefes darlığı

Akciğer kanserinin tüm evrelerinde nefes darlığı ve hırıltı gibi solunum semptomları ortaya çıkabilir. Sinsi akciğer kanserinin önemli bir göstergesi olan nefes darlığı ciddiye alınmaz. Yaşlılar ve fazla kilolu kişiler nefes darlığını yaşla ilişkilendirirken, gençler işlerinin yoğunluğu nedeniyle doktora gitmeyi ihmal ettiklerini belirtiyorlar. Ancak akciğer kanserinde erken teşhisin hayati önem taşıdığı unutulmamalıdır.

 İştahsızlık ve kilo kaybı

Ağır sigara içenler iştahsızlık için doktora başvurmalıdır. Nedeni bilinmeyen kilo kaybı akciğer kanserinin önemli semptomlarından biri olduğu için ihmal edilemez.

Ses kısıklığı ve yutma güçlüğü

Akciğer kanserinin belirtilerinden biri olan ses kısıklığı ve yutma güçlüğü, diğer belirtiler gibi pek çok şeyden kaynaklanabilir. Öte yandan ses kısıklığı burun akıntısı olmadan gelişirse doktora görünmek gerekir çünkü tanıda şikayetler, anamnez ve kişinin muayene sonuçları çok önemlidir.

Zayıflık

Yorgunluk, sürekli yorgunluk ve halsizlik, akciğer kanserinde kaçırılmaması gereken yaygın semptomlardan bazılarıdır. Türkiye’de demir eksikliği anemisinden mevsim şartlarına çok sık rastlanırsa, günlük yaşam, pek çok nedenden kaynaklanabilecek koşuşturma, psikolojik stres, halsizlik, günlük yaşamı olumsuz etkilemeye başlarsa ve solunum şikayetleri eşlik ederse inşaatı ihmal etmek için akciğer taraması.

 Parmakların şişmesi

El ve ayak parmak uçlarında yumuşak dokuların şişmesi ve yuvarlaklaşması sonucu oluşan kulübün yavaş ve ağrısız gelişimi, akciğer kanserinden değil başka nedenlerden kaynaklandığını gösterir. Ancak hızlı ve ağrılı başlangıcı akciğer kanserinin belirtileri arasındadır.

İlk yorumu yapın.

Yorumla

Your email address will not be published.


*